О УКУСИМА ЈУГА ИЗ ДРУГОГ УГЛА
Ове године Туристичка организација је у оквиру манифестације Укуси југа велику пажњу посветила деци кроз радионице и друге активности.
Принцезе Аурора и Снежана без седам патуљака дошле су да власотиначким малишанима покажу заборављене игре које су играли њихови вршњаци пре више деценија. Деца су поред реке играла кликера, натезања конопца, Иде маца око тебе, Коларићу панићу, Царе, царе колико је сати, ластиж, а на крају су правили и мехуриће од сапуна.
„Деци се на почетку чинило да су ове игре превише тешке за њих, али су касније уживала у свакој игри. Важно је што се оне играју на отвореном простору и захтевају пуно деце и њихово дружење. Данас су клинци баш уживали поред реке“, каже аниматорка Ивана Стојковић Јовић.
Десетине малишана било је укључено у ликовну радионицу, а потом су могли у Баба Трајкиној радионици да науче како се праве мекике, што се лепо уклопило са џемом од шипурака који су им дале учеснице такмичења. У Баба Трајкиној кухињици деца су могла да виде кухињске предмете који су давно коришћени. Трајка Стефановић и Јасмина Петровић су малишанима објашњавале за шта су се и како користили изложени предмети.
Посебне симпатије свих на манифестацији освојили су полазници вртића који су се у музичком делу програма представили кореографијом „Играле се делије“. Разиграни, увежбани и у народним ношњама они су показали како се чува традиција.
Организатори су ове године посебан акценат ставили на припрему власотиначке кобасице за коју су били задужени Стефан Николић и Ана Живковић. На свом штанду угостили су бројне посетиоце и учеснике програма.
Разноврсност програма обогаћена је и такмичењима у припреми хране.
Најбољи џем у петак је скувала Слађана Ћукаловић, друго место припало је Зорици Јовановић, треће Виолети Станимировић.
Овај слатки део зимнице оцењивале су Зорица Филиповић и Будимирка Стефановић. Оне су посебну пажњу обратиле на укус, боју и густину џема.
У вештини прављења паличинки опробале су Александра Илић, Сузана Јовановић и Виолета Станимировић. Након власотиначких кобасица, гости су имали прилику да пробају и ову посластицу.
Чланови Гљиварског друштва „Рујница“ у Маричкином су кували гулаш са срнетином и свињским месом уз додатак свеже буковаче и сувог млевеног вргања. Главни кувар Марко Станковић каже да је тајна одличног укуса овог јела у редоследу убацивања намирница, колични зачина који се додају и ватри која мора да се појачава и смањује по потреби.
Угостили су ови вредни кулинари своје пријатеље гљиваре из Сремске Митровице, Новог Сада, Рашке, Бање Ковиљаче, Ћићевца, Главинаца, Ћуприје, Ниша, Ваљева, Врања и Сврљига, као и многе посетиоце манифестације.
Овом фестивалу хране и пића печат хуманости дали су ученици Техничке школе који су са професорком Јасмином Ђорђевић направили свој штанд како би промовисали старе занате, али су истовремено прикупљали средства за национално удружење родитеља деце оболеле од рака НУРДОР. Они су посетиоце штанда служили питама, традиционалним посластицама и мафинима.
И било је баш онако како је у уводној речи најавила Маја Миловановић. Приређена је манифестација на којој су промовисани традиционални укуси југа који подсећају на детињство, као и рукотворине вредних домаћица.
„Жеља да те мирисе и укусе преносимо млађима од нас определила нас је да пре шест година покренемо ову манифестацију и да истрајавамо у томе да она траје и да је обогаћујемо новим садржајима“, истакла је Маја Миловановић.
Храна и пиће никако не иду без добре музике за шта је био задужен Жи(в)чани бенд, који је својим наступом допринео посебној атмосфери и расположењу свих. Са изузетним репертоаром по коме је већ постао познат и омиљен власотиночакој публици и овога пута је публику вратио у нека добра стара времена.